Zeplota -1-2°C

Sezóna podzim

Celoročně dostupné jednotlivé druhy košťálové zeleniny by neměly být skladovány s ovocem, například jablka.


...

Zelí bílé a červené

Může se konzumovat čerstvé, kysané, surovém a nebo tepelně upraveném stavu.

...

Čínské zelí

Využíváme v salátech, ale také v tepelně upravené kuchyni.

...

Špičaté zelí

Jedná se o speciální druh bílého zelí s podlouhlými listy. Chuť špičatého zelí je jemnější a mírnější jak i klasického bílého zelí.

...

Kapusta

Kapustu můžeme vařit, dusit, zapíkat nebo připravit v omáčce. Můžeme také použít na přípravu zeleninového salátu, pomazánek, omáček, polévek ale také jako oblouku k masu nebo těstovinovému salátu.

...

Kedlubna

Je dobrá ve všech formách.

...

Kapusta růžičková

Růžičková kapusta se používá v kuchyni, do polévek, společně s další zeleninou, ji můžeme využít jako zdravou přílohu k masu. Můžeme jí zapékat, dusit s masem či sýrem. Hodí se k těstovinám i do rizota, je možné ji upravit jako nákyp. Pro uchování vitaminů nesmíme vařit a péct dlouho ,stačí jen pár minut.

...

Květák

Květák patří mezi oblíbenou zeleninu, která má široké využití. Můžeme ho využít do salátu. čerstvý .syrový ale také ho můžeme použít na květákovou polévku. Květák nesmíme vařit příliš dlouho jinak ztratí barvu a stane se mazlavým.

...

Květák fialový

Fialový květák získává svou barvu od stejného antioxidantu antokyanin , který nachází v červeném vině a červeném zelí. Chuť je stejná nako u klasického bílého květáku.

...

Romanesco

Dá se použít jak na nákyp, tak polévku. Hodín se jak na vaření, tak i jako dekorace na talíři. Chuť je jemnější než u květáku.

...

Brokolice

Je podobná jako květák, její chuť je ale výraznější než květák. Hodí se jako příloha k masu, na dušení.